Հունիսի 1-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հաձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել քննարկում՝ հանձնաժողովի անդամների եւ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի մասնակցությամբ:
Մասնակցել են նաեւ ՀՀ նախագահի եւ ՀՀ վարչապետի խորհրդականները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է արտաքին քաղաքական օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձ կատարվել խորհրդարանական վերահսկողության գործիքակազմի արդյունավետ կիրառմանը:
Խոսելով արտաքին քաղաքական օրակարգին առնչվող հարցերի վերաբերյալ՝ հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը պետք է բխի բացառապես երկրի ազգային շահերից:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Արցախի կարգավիճակը եւ անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացում Հայաստանի գերակայություններն են:
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է արտաքին քաղաքականության ոլորտում միասնաբար գործելու կարեւորությունը՝ դիվանագիտության գործիքակազմում խորհրդարանական բաղադրիչի լիակատար ներառականությամբ:

А.Ашотян: “Внешняя политика Армении должна исходить исключительно из национальных интересов страны”
1 июня по инициативе председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотяна прошли дебаты   с участием членов комиссии и министра иностранных дел РА З.Мнацаканяна.
В заседании приняли участие также советники президента и премьер-министра страны.
В ходе встречи обсужден широкий круг вопросов внешнеполитической повестки дня, эффективного применения инструментария парламентского надзора.
Коснувшись внешнеполитической повестки,   председатель комиссии отметил, что внешняя политика Армении должна исходить исключительно из национальных интересов страны.
Обратившись к урегулированию НК-проблемы, глава МИД отметил, что в переговорном процессе статус и обеспечение безопасности Арцаха – приоритеты Армении.
На встрече подчеркнута важность совместных действий в области внешней политики – с полноценным включением парламентского компонента в инструментарий дипломатии.